Dekorowanie domu według własnego gustu może być kosztowne. Ale nie musi. Możesz urządzić swoją przestrzeń stylowo i całkiem tanio, przy odrobinie kreatywności i nieszablonowego myślenia. Może to nastąpić po prostu przez przeniesienie obiektu w nieoczekiwane miejsce, wykonanie prostego projektu DIY lub zmianę przeznaczenia, aby zmienić klimat pomieszczenia. Czytaj dalej, aby znaleźć inspiracje, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń, jaką pokochasz, korzystając z tanich pomysłów na dekorację.

Udekoruj przydatnymi przedmiotami.

Otwarte półki w kuchni są popularne od kilku lat, w dużej mierze ze względu na podwójną funkcję mebli. Nie tylko używasz ich do przechowywania, ale służą one także jako dekoracja. W zestawieniu z innym kolorem ściany osiągasz efekt kontrastu.

Pokaż swoje kolekcje.

Nie potrzebujesz drogiej kolekcji antyków, aby stworzyć piękną wystawę, chociaż jeśli masz kolekcję cennych i / lub drogich przedmiotów, warto je pokazać! Nawet jeśli to nic więcej niż skarby ze sklepu z używanymi rzeczami, daj swoim przedmiotom honorowe miejsce na górnej półce lub w uchwytach ściennych. Jeśli masz dużą kolekcję, wybierz kilka elementów i od czasu do czasu je zmieniaj.

Odśwież ściany.

Ściany są jednymi z pierwszych elementów wizualnych, z jakimi nasze oczy spotykają się w przestrzeni, więc ich odświeżenie to tani pomysł na dekorację, który bardzo się opłaca. Można to zrobić na wiele sposobów – np. przez tapety, chociaż może to być kosztowne. Możesz również pomalować paski, grube poziome lub pionowe prążki, a nawet pomalować wzory szablonów na samej ścianie, w zależności od przestrzeni i gustu. Jeśli brakuje Ci czasu, pomyśl o pomalowaniu ścian na nowy kolor, który uszczęśliwi serce.

Zawieś duży tekst.

Możesz niedrogo drukować duże czarno-białe grafiki techniczne. To jeden z najlepszych pomysłów na tanie dekoracje, szczególnie w przypadku dużej ściany, i niesamowity sposób na dostosowanie przestrzeni za pomocą czegoś, co reprezentuje Twoją osobowość.

Bądź kreatywny dzięki zasłanianiu okien.

Myśl kreatywnie, jeśli chodzi o tanie zasłanianie okien. Na początek możesz użyć firanek lub zasłon. A jeśli nie masz czasu na majsterkowanie z innymi elementami dekoracji okien, wybierz niedrogie rozwiązania, takie jak żaluzje, które wkomponują się w przestrzeń.

Warstwy.

Nie musisz wychodzić i kupować wielu nowych rzeczy, aby stworzyć nową aranżację w swoim domu. Weź to, co już masz i nadaj temu głębię i wymiar, nakładając je na siebie. Na przykład zawieś girlandy na ścianie. Warstwowo oprawione grafiki i zdjęcia o głębokości trzech lub czterech klatek zapewniają swobodny, luksusowy wygląd. Warstwy zdecydowanie intensyfikują wizualne elementy przestrzeni, dlatego należy uważać, aby zachować powściągliwą paletę kolorów.

Zmień przeznaczenie swoich mebli.

Jeśli masz chwiejne lub niedopasowane pojedyncze krzesło, nie martw się! Może zyskać drugie życie jako stylowa szafka nocna lub stolik nocny. Jeśli krzesło ma dziurawe lub wytarte siedzenie, możesz ustawić na nim tacę, aby je zakryć i zapewnić bezpieczne miejsce dla budzika lub nocnych lektur.

Eksponuj szklane butelki.

Sklepy z artykułami używanymi oferują mnóstwo szklanych butelek, we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach. Złap kilka i wnieś do swojej przestrzeni trochę barwionego szkła. Parapety są szczególnie przyjemnym miejscem na szklane butelki, a naturalne światło pięknie je oświetla. Kuchnia to kolejna przestrzeń, w której forma i funkcja doskonale pasują do siebie, gdy przechowujesz w butelkach przydatne przedmioty codziennego użytku.

Zamień pudełko w stolik.

Wszystko, co ma poziomą powierzchnię, może pięknie działać jako stolik. Jeśli znajdziesz pudełko lub mebel o stosunkowo niewielkiej powierzchni, nie wahaj się ich chwycić i wykorzystać jako przydatne miejsce na ustawienie lampy.

Talerze na ścianie.

Ze względu na swój z natury płaski charakter talerze stanowią doskonały wybór do taniego dekorowania. Jest tak wiele odmian pod względem koloru, rozmiaru, kształtu, wzoru, obrazu, że możesz się dobrze bawić polując na imponującą kolekcję talerzy. Jednak przed zamontowaniem ich dobrze jest ułożyć je na płaskiej powierzchni, aby uzyskać odpowiednią równowagę. Duże, efektowne talerze najlepiej wyglądają pośrodku.

Wykorzystaj zabytkowe znaleziska.

Jednym z najlepszych pomysłów na tanie dekoracje jest mieszanie i dopasowywanie stylów i epok w Twojej przestrzeni, tak aby nawet element vintage wyglądał jak w nowoczesnym otoczeniu. Chociaż twój styl może nie skłaniać się ku estetyce retro, ozdoba uroczej tapicerowanej drewnianej ławki w stylu vintage może nadać twardej powierzchni ciepło i przystępność.

Stylizuj abażur.

Lampy stołowe są podstawą wielu wnętrz i można je tanio odświeżyć, aby nadać pomieszczeniu zupełnie nowy klimat. Zasłoń istniejący abażur cienką wzorzystą tkaniną, pomaluj abażur, przyklej taśmę wokół jednej lub obu krawędzi klosza, nałóż gotową aplikację… możliwości są naprawdę nieograniczone. A efekt końcowy rozjaśni Twoją przestrzeń tak samo, jak Twój portfel.

Udekoruj oryginałami.

Oryginalne elementy w domu są historyczne i ujmujące. Na przykład te drzwi to oryginalne ponad 100-letnie drzwi w odrestaurowanym uroczym zabytkowym domu. Został niedrogo zmodernizowany poprzez montaż drzwi do stodoły, aby zaoszczędzić miejsce, ale zachowuje swoje vintage wykończenie i doskonale niedoskonały oryginalny wygląd.

Postaw na poduszki.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na tanie dekorowanie są poduszki. Można je łatwo wykonać samodzielnie, nawet jeśli nie szyjesz. Możesz również kupić pokrowce na poduszki całkiem niedrogo i cieszyć się ich zmienianiem co sezon, aby Twoja przestrzeń wyglądała świeżo.

Udekoruj naturą.

Niektóre z najpiękniejszych elementów wystroju pochodzą z natury – to drewno, muszle, skały, liście i kwiaty. Skorzystaj z tego bezpłatnego zasobu i wykaż się kreatywnością, pokazując to. Zamontuj muszle lub liście w pudełku, użyj ulubionego znalezionego dużego kamienia jako odbojnika lub nadaj formalnemu kominkowi zachęcający wygląd, eksponując szczapy drewna.

Eksponuj zdjęcia bez ramek.

Chociaż ten tani pomysł na dekorację może wyglądać niechlujnie, może również emanować elegancką minimalistyczną wrażliwością. Jedno, może dwa, dobrze dobrane zdjęcia na wystawie bez ramki zwrócą uwagę na samą treść zdjęcia… nawet z innymi dekoracjami dookoła. 

Powstrzymaj swoje kable.

Znajdź pudełko, które pasuje do stylu Twojej przestrzeni, czy to tektura, papier, drewno, metal, szkło, ceramika, cokolwiek. Umieść w nim kable i / lub drobiazgi, które lubisz mieć dostępne, ale które są brzydkie. Jest to super prosty i tani sposób na utrzymanie eleganckiego wyglądu przestrzeni, ale jednocześnie zachowanie jej nowoczesnej funkcjonalności.

Zawieś mapę.

Przenieś świat do domu, wieszając, oprawiając lub montując mapy na ścianach. Ale spójrz szerzej – np. na mapy, które można spersonalizować do twoich podróży. Wszelkiego rodzaju mapy mogą nadać globalny charakter. Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się je uwzględnić, mapy są dekoracjami, które mają moc poruszania naszych umysłów.

Rozpieszczaj swoje stopy.

To, że polujesz na tanie pomysły na dekorację, nie oznacza, że ​​powinieneś unikać luksusów w swoim wystroju. Na przykład mały dywanik ze sztucznego futra umieszczony z boku łóżka to niedrogi sposób na rozpieszczenie oczu i zmarzniętych stóp.

Skonfiguruj lustro.

Lustra mają niesamowitą zdolność rozszerzania i rozjaśniania przestrzeni, ponieważ odbijają światło. Lustro umieszczone strategicznie naprzeciw okna lub w rogu ciasnej przestrzeni może sprawić, że pomieszczenie będzie bardziej przestronne. Po prostu pamiętaj, aby lustro odbijało te rzeczy, które chcesz wyeksponować; na przykład nie kieruj lustra tak, aby odbijało bałagan.

Pokaż sztukę w nieoczekiwanych miejscach.

„Sztuka” może czasami brzmieć nieco pompatycznie, gdy jest używana w kontekście wystroju wnętrz, ale zdecydowanie nie musi. W rzeczywistości grafika może stanowić jeden z głównych aspektów taniego zdobienia. Niedrogie ramki i ukochane obrazy mogą zupełnie odmienić przestrzeń. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, powieś grafikę w nieoczekiwany sposób i w nieoczekiwanych miejscach – na przykład w łazience, na wysokości kolan.

Dodaj zieleni.

Życie roślin jest korzystne dla dekoracji na wielu poziomach, ale na potrzeby tego artykułu może to być tani pomysł na dekorację, który zdziała cuda. Rośliny mogą ukrywać wady architektoniczne lub niewygodne przestrzenie. Mogą nasycić przestrzeń naturalną energią. Zieleń roślinna równoważy wiele schematów kolorystycznych i stylizowanych przestrzeni. Rośliny to najlepszy przyjaciel oszczędnego dekoratora.

Stwórz własną (DIY) grafikę

Nie musisz być artystą, aby samodzielnie wykonać ozdobną grafikę. Sztuka DIY może przybierać różne formy. Możesz po prostu oprawić ulubione zdjęcia, pokryć płótno piękną tkaniną lub przymocować kilka klipsów do ściany.