ogrodzenie

Myślisz o zmianie ogrodzenia? Jest tak wiele stylów do wyboru! Od czego zacząć? Nie chodzi tylko o wygląd – trzeba przecież wziąć też pod uwagę również funkcję ogrodzenia. Zatem trzeba rozważyć betonowe słupki, metalowe i wykonane z innych materiałów, by ostatecznie móc podjąć jedyną słuszną decyzję.

Wybór materiału na słupki do ogrodzenia: od czego zacząć?

Aby dowiedzieć się, który styl panelu ogrodzeniowego jest dla Ciebie odpowiedni, zacznij od zadania sobie kilku prostych pytań:

  • Jaki jest cel ogrodzenia?
  • Czy musi zapewniać prywatność?
  • Jaki jest Twój budżet?

Teraz możesz zacząć myśleć o stylach, które pasują do odpowiedzi. Poniżej znajduje się kilka opcji, które mogą być dla Ciebie ciekawą inspiracją.


Drewniane czy betonowe słupki ogrodzeniowe?

Możesz wznosić ogrodzenie z słupkami drewnianymi lub betonowymi. Drewniane słupki mogą być tańszą opcją, jeśli masz napięty budżet, ale mogą gnić, jeśli nie są dobrze utrzymane, i mogą w końcu zacząć się przechylać lub nawet zostać zdmuchnięte przez silny wiatr.

Z drugiej strony betonowe słupki zdają się być lepszym wyborem pod względem trwałości, bo mają większe szanse na przetrwanie w dłuższej perspektywie, zwłaszcza przy silnych podmuchach wiatru. Wymagają też mniej konserwacji niż drewniane słupki.

Trzeba jednak pamiętać, że słupki wykonane z betonu wiążą się z wyższym kosztem początkowym niż te drewniane, ale ich długowieczność czyni je lepszą inwestycją. Z pewnością nadal będziesz musiał od czasu do czasu zmieniać panele ogrodzeniowe, ale słupki betonowe nie będą wymagały tak częstej wymiany.

Estetyczny aspekt wyboru ogrodzenia

Jeśli wybierzesz ogrodzenie drewniane – wniesie do Twojego otoczenia dość konkretny design, bo zazwyczaj będzie ono miało naturalny kolor drewna. Jeśli nie podoba Ci się ten tradycyjny, naturalny wygląd, zawsze możesz pomalować ogrodzenie na inny kolor, a tutaj tylko niebo jest granicą. Pamiętaj też, że nawet, jeśli podoba Ci się naturalny kolor drewna, dobrze jest zabezpieczyć swoje ogrodzenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi za pomocą impregnatu ochronnego do drewna.

Natomiast, jeśli chcesz bardziej nowoczesnego wyglądu – betonowe słupki są niemalże oczywistym wyborem. Dostępne są w tak różnych stylach, formach i odsłonach, iż niemal niemożliwe jest, byś wśród tego nie znalazł opcji dopasowanej do swoich własnych preferencji, jak również dotychczasowego wyglądu otoczenia nieruchomości.