Trawniki są ostatnio atakowane – w końcu wymagają pielęgnacji, dużych ilości wody i są uzależnione od środków chemicznych, prawda? Tak i nie. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj trawy wybierzesz, a jeśli wybierzesz „zły” rodzaj dla swojego obszaru, grożą Ci wysokie rachunki za wodę, dużo koszenia i prawdopodobnie niezdrowe środowisko. I chociaż wiele osób chce zmniejszyć lub nawet wyeliminować swoje trawniki, niektórzy mieszkają w dzielnicach, w których wyrywanie trawnika przed domem jest zabronione.

Contemporary Landscape by Breckenridge Design, Construction & Maintenance

Jednym z rozwiązań problemu trawnika jest wybór najlepszego rodzaju dla danego obszaru. To nie jest łatwe. Nie ma jednej trawy odpowiedniej dla wszystkich, która sprawdzi się wszędzie, dlatego najlepiej skonsultować się z biurem w swoim rejonie, aby uzyskać zalecenia.Oto kilka dobrych opcji do rozważenia podczas instalowania nowego trawnika.

Zanim zaczniesz, zadaj sobie pytanie, jakie są Twoje cele. Na przykład:

 • Czy chcesz oszczędzać wodę?
 • Czy nienawidzisz koszenia?
 • Czy Twoja trawa musi wytrzymać duży ruch pieszy?
 • Czy masz dużo cienia?
 • Czy chcesz zminimalizować użycie chemii?

Dopracowanie odpowiedzi na te pytania pomoże Ci wybrać najlepszy rodzaj trawy dla Twojego krajobrazu. Zawsze bierz pod uwagę wyzwania w Twoim regionie – niskie lub wysokie średnie opady, upały, surowe zimy lub kamienista gleba powinny wpłynąć na wybór trawy darniowej.

Św. Augustyn (Stenotaphrum secundatum, strefy USDA 8 do 10). Trawa ma gruboziarnistą teksturę i jest przystosowana do wilgotnych, przybrzeżnych obszarów o łagodnych temperaturach zimowych. Jest również przystosowany do szerokiego zakresu typów gleb, dość dobrze radzi sobie w umiarkowanym cieniu i zapewnia dobre pokrycie przy minimalnym koszeniu. Św. Augustyn to „dywanowa” trawa, która tworzy wspaniały trawnik o niskim profilu i wysokiej tolerancji na ciepło. Pochodzi z regionów Zatoki Perskiej, Indii Zachodnich i Afryki Zachodniej. Św. Augustyn nie radzi sobie dobrze z dużym ruchem pieszym i nie jest zalecany do obszarów dotkniętych suszą. Sugerowane odmiany: Floratam, Raleigh, Sewilla

Buffalo grass (Bouteloua dactyloides, strefy 4–9 i więcej). Jeśli mieszkasz na obszarze o ekstremalnych upałach i długotrwałej suszy, spójrz na buffalo grass. Ta wieloletnia trawa w sezonie ciepłym kwitnie przy braku intensywnego nawadniania i nawożenia, wymaga niewielkiego koszenia i jest idealna dla tych, którzy chcą uzyskać wygląd rodzimy lub łąkowy. Dorośnie do 10 stóp wysokości, jeśli nie zostanie skoszona, ale można ją utrzymywać na wysokości od 2 do 3 cali. Buffalo grass pochodzi z Wielkich Równin i łatwo przystosowuje się do innych ciepłych klimatów.

Nie wytrzymuje dobrze w zacienionych miejscach lub przy nadmiernym ruchu pieszym.

Sugerowane odmiany: Bison, Bowie, Cody, Plains

Zoysia (Zoysia spp., Strefy 6–9). Ta wieloletnia trawa sezonowa może mieć grubą lub drobną teksturę i jest dostosowana do szerokiej gamy gleb. W klimacie południowym radzi sobie dość dobrze na obszarach o słabym oświetleniu, ale im dalej na północ, tym więcej słońca będzie potrzebne. Jest to trawa wyjątkowo odporna na suszę i chociaż zmieni kolor na słomiany podczas suszy, będzie bardzo dobrze reagować na późniejsze nawadnianie. Ta trawa ma doskonałą tolerancję na zużycie, dzięki czemu jest idealna na trawniki, pola golfowe i place zabaw.

Ze względu na wolne tempo wzrostu zoysia ma słaby potencjał regeneracyjny, gdy zostanie uszkodzona. Najlepiej jest ponownie pokryć uszkodzone miejsca.

Sugerowane odmiany: Belair, El Toro, Emerald, Meyer

Kostrzewa wysoka (Festuca arundinacea, strefy od 2 do 7). Chociaż najlepiej rośnie w wilgotnym środowisku, kostrzewa wysoka ma dobrą tolerancję na suszę. Rośnie całkiem dobrze w tych „przejściowych” obszarach Stanów Zjednoczonych, gdzie jest zbyt gorąco i wilgotno dla traw w okresie chłodnym, ale zbyt chłodno w sezonie ciepłym. Jest przystosowana do wielu typów gleb, ale preferuje dobrze przepuszczalne gleby gliniaste i dość dobrze radzi sobie w bardziej zacienionych warunkach. Chociaż nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jest dobrze przystosowana i powszechnie spotykana na nisko położonych obszarach pastwisk północno-zachodniego i południowego Pacyfiku.

Kostrzewy wysokiej nie należy używać na obszarach, które wymagają koszenia trawy do mniej niż 1,5 cala w okresie letnim.

Sugerowane odmiany: Alta, Kentucky-31

Kentucky bluegrass (Poa pratensis, strefy od 2 do 7). Bluegrass to trawa kwitnąca w okresie chłodnym, która dobrze rośnie jesienią, zimą i wiosną, ale w upalne lato przechodzi w stan uśpienia. Trawa pochodzi z Ameryki Północnej, Azji i Europy i ma umiarkowaną tolerancję na eksploatację i cień. Należy jednak zauważyć, że istnieje wiele różnych odmian bluegrass o różnych poziomach tolerancji na suszę i wymaganiach dotyczących koszenia. Jedną z głównych cech, która sprawia, że ​​bluegrass jest tak popularnym wyborem, jest przystosowanie do bardzo różnorodnych zastosowań: trawniki, place zabaw, pola golfowe, boiska sportowe itp.

Kentucky bluegrass nie będzie radzić sobie w obszarach o głębszym odcieniu i będzie wymagała regularnego nawożenia, aby wyglądać jak najlepiej.

Sugerowane odmiany: Kimono, Monopoly, Parade, Vanessa

Wskazówki dotyczące uprawy pięknego trawnika:

 • Nowsze odmiany starych ulubionych gatunków są często bardziej odporne na choroby i szkodniki.
 • Trawy sezonowe (kostrzewa, bluegrass) najlepiej radzą sobie w klimatach północnych, podczas gdy trawy z okresu ciepłego (św. Augustyn, zoysia) najlepiej radzą sobie w klimatach południowych.
 • Odmiana trawy zalecana dla jednego obszaru kraju może być nie być zalecana na innym obszarze.
 • Poświęć trochę czasu na prawidłowe przygotowanie gleby przed ułożeniem trawy.
 • Dowiedz się, czy wybrany rodzaj trawy najlepiej zacząć od kawałków darni czy nasion oraz o której porze roku najlepiej rozpocząć trawnik w Twojej okolicy. Zasadniczo nasiona należy wysiewać wiosną lub jesienią; darń można układać przez cały rok, jeśli mieszkasz w klimacie południowym.
 • Zastanów się nad mieszanką traw, aby promować zdrowy, odporny na choroby ekosystem.
 • Zdecydowanie rozważ użycie rodzimego rodzaju trawy w Twoim regionie – będzie ona naturalnie dostosowana do Twoich specyficznych warunków wzrostu.