Nie ma lekarstwa na przeziębienie. Ale co z lekami na przeziębienie, które obiecują, że szybciej poczujesz się lepiej? Dowiedz się, co jest skuteczne, a co nie.

Leki na przeziębienie są prawie tak samo powszechne jak zwykłe przeziębienie, ale czy są skuteczne? Nic nie wyleczy przeziębienia. Ale niektóre środki mogą pomóc złagodzić objawy i uchronić Cię od złego samopoczucia. Oto kilka typowych leków na przeziębienie i informacje o nich.

Leki na przeziębienie, które działają

Jeśli złapiesz przeziębienie, możesz spodziewać się choroby przez jeden do dwóch tygodni. To nie znaczy, że musisz być nieszczęśliwy. Te środki mogą pomóc Ci poczuć się lepiej:

 • Pozostań nawodniony. Woda, sok, bulion lub ciepła woda cytrynowa z miodem pomagają złagodzić chorobę i zapobiegają odwodnieniu. Unikaj alkoholu, kawy i napojów gazowanych zawierających kofeinę, które mogą pogorszyć odwodnienie.
 • Odpoczynek. Twoje ciało potrzebuje odpoczynku, aby wyzdrowieć.
 • Łagodzenie ból gardła. Płukanie słoną wodą – 1/4 do 1/2 łyżeczki soli rozpuszczonej w 8-uncjowej szklance ciepłej wody – może chwilowo złagodzić ból lub drapanie w gardle. Jest mało prawdopodobne, aby dzieci w wieku poniżej 6 lat były w stanie prawidłowo płukać gardło.
 • Możesz także spróbować sprayów na ból gardła, pastylek do ssania lub twardych cukierków. Zachowaj ostrożność podczas podawania dzieciom pastylek lub twardych cukierków, ponieważ mogą się nimi zakrztusić. Nie podawaj pastylek ani twardych cukierków dzieciom w wieku poniżej 6 lat.
 • Zwalczanie kataru. Dostępne bez recepty krople do nosa i spraye z solą fizjologiczną mogą pomóc złagodzić uczucie duszności i zatorów.
 • W przypadku niemowląt eksperci zalecają wprowadzenie kilku kropli soli fizjologicznej do jednego nozdrza, a następnie delikatne odsysanie tego nozdrza za pomocą gruszki. Aby to zrobić, ściśnij gruszkę, delikatnie umieść końcówkę w nozdrzu na około 6 do 12 milimetrów i powoli puszczaj ją. U starszych dzieci można stosować aerozole do nosa z solą fizjologiczną.
 • Ulga w bólu. W przypadku dzieci w wieku 6 miesięcy lub młodszych podawaj tylko paracetamol. Dzieciom starszym niż 6 miesięcy podawaj paracetamol lub ibuprofen. Zapytaj lekarza dziecka o właściwą dawkę dla wieku i wagi dziecka.
 • Dorośli mogą przyjmować acetaminofen (Tylenol, inne), ibuprofen (Advil, Motrin IB, inne) lub aspirynę.
 • Zachowaj ostrożność podając aspirynę dzieciom lub nastolatkom. Chociaż aspiryna jest dopuszczona do stosowania u dzieci w wieku powyżej 3 lat, dzieci i nastolatki zrowiejące z ospy wietrznej lub objawów grypopodobnych nigdy nie powinny przyjmować aspiryny. Dzieje się tak, ponieważ aspiryna została powiązana z zespołem Reye’a, rzadkim, ale potencjalnie zagrażającym życiu stanem u takich dzieci.
 • Popijaj ciepłe płyny. Lek na przeziębienie stosowany w wielu kulturach, czyli ciepłe płyny, takie jak rosół, herbata lub ciepły sok jabłkowy, może działać kojąco i łagodzić katar poprzez zwiększenie przepływu śluzu.
 • Spróbuj miodu. Miód może pomóc na kaszel u dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia. Spróbuj go z gorącą herbatą.
 • Dodaj wilgoć do powietrza. Parownik lub nawilżacz z zimną mgiełką mogą dodać wilgoci do Twojego domu, co może pomóc złagodzić zatory. Codziennie wymieniaj wodę i czyść urządzenie zgodnie z instrukcjami producenta.
 • Wypróbuj dostępne bez recepty leki na przeziębienie i kaszel. W przypadku dorosłych i dzieci w wieku 5 lat i starszych, leki zmniejszające katar, leki przeciwhistaminowe i przeciwbólowe OTC mogą przynieść ulgę w objawach. Jednak nie zapobiegną przeziębieniu ani nie skrócą jego czasu trwania, a większość z nich ma pewne skutki uboczne.
 • Eksperci są zgodni, że nie należy ich podawać młodszym dzieciom. Nadużywanie i niewłaściwe stosowanie tych leków może spowodować poważne szkody. Porozmawiaj z lekarzem dziecka przed podaniem jakichkolwiek leków.
 • Weź leki tylko zgodnie z zaleceniami. Niektóre leki na przeziębienie zawierają wiele składników, takich jak lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej i przeciwbólowy, więc przeczytaj etykiety leków na przeziębienie, które przyjmujesz, aby upewnić się, że nie przyjmujesz zbyt dużej ilości leków.

Leki na przeziębienie, które nie działają

Lista nieskutecznych leków na przeziębienie jest długa. Niektóre z bardziej powszechnych, które nie działają, to:

 • Antybiotyki. Atakują one bakterie, ale nie pomagają w walce z wirusami przeziębienia. Unikaj proszenia lekarza o antybiotyki na przeziębienie lub używania starych antybiotyków, które masz pod ręką. Szybciej nie wyzdrowiejesz, a niewłaściwe stosowanie antybiotyków przyczynia się do poważnego i narastającego problemu bakterii opornych na antybiotyki.
 • Leki na przeziębienie i kaszel dostępne bez recepty u małych dzieci. Leki OTC na przeziębienie i kaszel mogą powodować poważne, a nawet zagrażające życiu działania niepożądane u dzieci. Porozmawiaj z lekarzem dziecka przed podaniem jakichkolwiek leków.

Leki na przeziębienie ze sprzecznymi dowodami

Pomimo trwających badań jury naukowe wciąż nie zgadza się z niektórymi popularnymi lekami na przeziębienie, takimi jak witamina C i jeżówka. Oto aktualizacja niektórych typowych alternatywnych środków zaradczych:

Witamina C. Wydaje się, że przyjmowanie witaminy C zwykle nie pomaga przeciętnemu człowiekowi w zapobieganiu przeziębieniom.

Jednak niektóre badania wykazały, że przyjmowanie witaminy C przed wystąpieniem objawów przeziębienia może skrócić czas ich wystąpienia. Witamina C może przynosić korzyści osobom o wysokim ryzyku przeziębienia z powodu częstego narażenia – na przykład dzieciom, które uczęszczają do przedszkola w okresie zimowym.

Echinacea. Wyniki badań dotyczące tego, czy jeżówka zapobiega przeziębieniom, czy je skraca, są mieszane. Niektóre badania nie przynoszą żadnych wniosków. Inne wykazują pewne zmniejszenie nasilenia i czasu trwania objawów przeziębienia, gdy leki są przyjmowane we wczesnych stadiach przeziębienia. Różne rodzaje jeżówki stosowane w różnych badaniach mogły mieć wpływ na zróżnicowane wyniki.

Echinacea wydaje się być najskuteczniejsza, jeśli zażyjesz ją, gdy zauważysz objawy przeziębienia i będziesz kontynuować to przez 7 do 10 dni. Wydaje się, że jest bezpieczna dla zdrowych dorosłych, ale może wchodzić w interakcje z wieloma lekami. Skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem echinacei lub jakiegokolwiek innego suplementu.

Cynk. Kilka badań sugeruje, że suplementy cynku mogą skrócić czas trwania przeziębienia. Jednak badania wykazały mieszane wyniki dotyczące cynku i przeziębienia.

Niektóre badania pokazują, że pastylki do ssania lub syrop cynkowy skracają czas trwania przeziębienia o około jeden dzień, zwłaszcza gdy są przyjmowane w ciągu 24 do 48 godzin od wystąpienia pierwszych oznak i objawów przeziębienia.

Cynk ma również potencjalnie szkodliwe skutki uboczne. Porozmawiaj z lekarzem przed rozważeniem zastosowania cynku w celu zapobiegania lub zmniejszania długości przeziębienia.

Dbaj o siebie

Chociaż zwykle są niewielkie, przeziębienia mogą spowodować, że poczujesz się źle. Kuszące jest wypróbowanie sztucznego środka, ale najlepsze, co możesz zrobić, to zadbać o siebie. Odpoczywaj, pij płyny i utrzymuj wilgotne powietrze wokół siebie. Pamiętaj, aby często myć ręce.