Jeśli byłaś aktywna fizycznie przed pięćdziesiątką, to świetnie. Ale jeśli nie ćwiczyłaś regularnie, nie jest za późno, aby zacząć.

Aktywność fizyczna może pomóc złagodzić niektóre objawy menopauzy – uderzenia gorąca, bóle stawów i problemy ze snem. Ćwiczenia zmniejszają również ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy i osteoporozy. Dodatkowo pomagają kontrolować wagę i spalają tłuszcz z brzucha. Efekty ćwiczeń są tak silne, że pozytywnie wpływają na każdy system organizmu.

Pozostań w dobrej formie z wiekiem

Wiele trudności związanych ze starzeniem się jest związanych z nieaktywnym stylem życia. I chociaż twój rzeczywisty wiek może wynosić 55, twój wiek biologiczny może wynosić 35 – jeśli będziesz przestrzegać konsekwentnego programu ćwiczeń. Przed rozpoczęciem skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz którykolwiek z czynników ryzyka chorób serca (palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca lub historia rodzinna). Następnie ruszaj.

Pełny program fitness musi zawierać:

  • Ćwiczenia aerobowe. Chodzenie, bieganie, pływanie i ćwiczenia taneczne są dobre do wypróbowania. Ćwiczenia aerobowe działają na duże mięśnie ciała, korzystnie wpływając na układ sercowo-naczyniowy – i na wagę. Ćwicz do 20 lub więcej minut na sesję, 3 lub 4 dni w tygodniu. Upewnij się, że potrafisz zdać „test rozmowy”, co oznacza ćwiczenie w tempie, które umożliwia prowadzenie rozmowy.
  • Trening siłowy. Podnoszenie ciężarów poprawia siłę i postawę, utrzymuje wytrzymałość kości, zmniejsza ryzyko kontuzji dolnej części pleców, a także pomaga rzeźbić sylwetkę. Zacznij od ciężaru, który możesz wygodnie obsługiwać przez osiem powtórzeń. Stopniowo dodawaj więcej powtórzeń, aż osiągniesz 12.
  • Rozciąganie. Ćwiczenia rozciągające pomagają zachować elastyczność i zakres ruchu w stawach. Zmniejszają również ryzyko kontuzji i bolesności mięśni. Joga i pilates to dobre formy ćwiczeń rozciągających; budują siłę rdzenia i zwiększają stabilność.

Niech ćwiczenia będą częścią codziennej rutyny

Liczy się każdy ruch. Jeśli nie masz czasu na regularny trening, poszukaj innych sposobów, aby być w ruchu. Badania pokazują, że wszystkie te dodatkowe kroki, które wykonujesz w ciągu dnia, składają się na duże korzyści zdrowotne. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci stanąć na nogi:

  • Adoptuj psa i codziennie wyprowadzaj go na spacery.
  • Wybierz schody zamiast windy. 
  • Wstań i rozmawiaj ze współpracownikami, zamiast wysyłać e-maile. Masz spotkanie z jednym lub dwoma kolegami? Przenieś to na zewnątrz i zrób z tego spacer.
  • Chodź energicznie, kiedy tylko możesz. Zawsze noś wygodne buty lub miej je ze sobą, aby Twoje stopy były głównym „środkiem transportu”.
  • Znajdź sport, grę lub aktywność, którą lubisz. Będziesz nadal ćwiczyć, jeśli robisz coś, co sprawia Ci przyjemność.