Góry Izerskie są najbardziej na wschód wysuniętym pasmem polskich Sudetów. I choć większość turystów podróżujących w te rejony wybiera Karkonosze, to „Izerom” nie sposób odmówić uroku i wielu atrakcji.

Po pierwsze, wiele miejsc w Górach Izerskich słynie z bardzo pięknych panoram. Głównym motywem tych panoram są oczywiście pobliskie Karkonosze.

Po drugie, specyficzna przeszłość geologiczna tego pasma górskiego sprawiła, że jest ono usiane licznymi formacjami skalnymi. Szczególnie dużo jest ich na Wysokim Grzbiecie.

Szczyt Korony Gór Polski

Szczytem Korony Gór Polski Gór Izerskich jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem Gór Izerskich, ale na pewno nie najciekawszym. Wszystko z powodu zalesionego, pozbawionego widoków wierzchołka. Pewną ciekawostką jest fakt, że wierzchołek Wysokiej Kopy porastają łąki o charakterze subalpejskim.

Inne ciekawe szlaki

Stóg Izerski

Stóg Izerski to prawdopodobnie najbardziej popularny szczyt polskiej części Gór Izerskich. Czemu?

Jest kilka powodów:

  • Nowa kolej gondolowa, która zwozi turystów z pobliskiego Świeradowa-Zdroju w pobliże schroniska
  • Wspomniane schronisko PTTK na Stogu Izerskim, przez wielu wybrane najładniejszym schroniskiem w Sudetach
  • Piękna panorama tzw. Kamienickiego Grzbietu i Pogórza Izerskiego

Hala Izerska

Hala Izerska to perełka polskiego świata przyrody. Jest to olbrzymie torfowisko wciśnięte między szczyty Gór Izerskich. Specyficzny klimat tej okolicy (nazwanej polskim biegunem zimna) sprawił, że od kilku tysięcy lat znajdują się tu bagna pamiętające czasy okresu zlodowacenia. Ba, niektóre z tutejszych rośliny wywodzą się z tegoż okresu.

Takie ciekawostki docenią chyba tylko fanatycy flory – zwłaszcza, że torfowisk ze szlaku zwyczajnie nie widać. Dobroci znajdującej się na środku Hali Izerskiej Chatki Górzystów docenią z kolei nie tylko fanatacy gastronomii. Schronisko to słynie zwłaszcza z przepysznych naleśników.

Smrk

Smrk to szczyt znajdujący się już po czeskiej stronie granicy. To najwyższy szczyt całego pasma Gór Izerskich. Poza tym warto go zdobyć z powodu znajdującej się na nim wieży widokowej.

Sępia Góra

Sępia Góra góruje nad uzdrowiskowymi zabudowaniami Świeradowa-Zdroju. Jest celem spacerów licznych tutejszych kuracjuszy. Zarówno oni jak i turyści doceniają rozległą panoramę z wierzchołka. Panorama obejmuje Góry Izerskie i Góry Łużyckie, Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.

Zainteresowany? Więcej ciekawych szlaków wraz z czasami przejść, mapami i zdjęciami prezentuję tutaj: Góry Izerskie.