W obliczu pandemii COVID-19, która siała spustoszenie w całej światowej gospodarce, możesz się zastanawiać, czy konto oszczędnościowe w banku jest nadal najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy.

Three money jars filled with American currency

Odpowiedź brzmi tak. W rzeczywistości konta oszczędnościowe w banku są o wiele bezpieczniejsze niż zwitek gotówki w portfelu czy koperta w szufladzie biurka. Dzieje się tak, ponieważ banki dysponują zaawansowanymi systemami i technologiami bezpieczeństwa, które chronią Twoje pieniądze przed kradzieżą i oszustwami. Co więcej, większość depozytów bankowych jest ubezpieczona przez agencję rządu federalnego.

„Jeśli Twoje oszczędności są przechowywane w banku, śpij spokojnie, wiedząc, że jest to najbezpieczniejsze miejsce, w którym mogą być Twoje pieniądze” – mówi Jeff Jones, dyrektor wydziału finansów i biznesu ogólnego na Missouri State University.

Dlaczego twoje pieniądze są bezpieczniejsze w banku?

Oto cztery powody, dla których konta bankowe są super bezpieczne:

Ubezpieczenie FDIC. Większość depozytów w bankach jest ubezpieczona w stosunku dolar za dolara przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów. Ubezpieczenie to obejmuje kapitał i wszelkie należne odsetki do dnia niewypłacalności banku do kwoty 250 000 USD łącznie.

Nie musisz ubiegać się o ubezpieczenie FDIC. Ta ochrona jest zapewniana automatycznie po otwarciu konta. Rodzaje rachunków, które są nią objęte, obejmują czekowe, oszczędnościowe depozyty na rynku pieniężnym i certyfikaty depozytowe.

Aby dowiedzieć się, czy Twój bank jest ubezpieczony przez FDIC, możesz skontaktować się z bankiem i zapytać, poszukać znaku FDIC w siedzibie banku, zadzwonić do FDIC pod numer 877-275-3342 lub poszukać banku w katalogu FDIC BankFind.

Ubezpieczenie NCUA. Większość depozytów na rachunkach udziałowych kas jest ubezpieczona przez National Credit Union Administration, która jest również wspierana przez rząd federalny. Podobnie jak w przypadku FDIC, NCUA ubezpiecza klientów indywidualnych do kwoty 250 000 USD całkowitych depozytów.

Główne wymagania. Po kryzysie finansowym w 2008 r. Rząd federalny nałożył surowsze przepisy na banki w USA, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i dobrą kondycję. Ustawa Dodda-Franka o reformie Wall Street i ochronie konsumentów z 2010 r. zwiększyła ilość i rodzaje kapitału, które banki muszą mieć, aby pomóc im zachować wypłacalność.

Ochrona przed pożarem, powodzią lub kradzieżą. Gotówka może zostać skradziona, uszkodzona lub zniszczona. Jeśli trzymasz gotówkę w domu, ubezpieczenie Twojego domu, jeśli takie posiadasz, może nie pokryć pełnej kwoty z tytułu tego rodzaju strat. Pieniądze zdeponowane na koncie bankowym nie podlegają temu ryzyku.

„Środki bezpieczeństwa i systemy banku są prawdopodobnie znacznie lepsze, niż można by zastosować w domu” – mówi Jones – „a jeśli bank miałby zostać okradziony, ma ubezpieczenie pokrywające te straty”.

A jeśli masz więcej niż limity ubezpieczenia FDIC?

Standardowa kwota ubezpieczenia FDIC wynosi 250 000 USD na deponenta, na bank ubezpieczony przez FDIC, na kategorię posiadania konta. Przykłady kategorii własności obejmują jedno konto, konto wspólne, konto powiernicze lub konto firmowe.

Możesz mieć ponad 250 000 USD ubezpieczonych depozytów w jednym banku, jeśli Twoje konta mają różne kategorie własności.

Jeśli Twoje depozyty w jednej kategorii własności przekraczają 250 000 USD i chcesz mieć pewność, że wszystkie Twoje fundusze są objęte ubezpieczeniem federalnym, możesz otworzyć rachunki w więcej niż jednym banku.

Witryna FDIC zawiera szczegółowe informacje na temat kategorii kont i elektronicznego kalkulatora ubezpieczenia depozytów (EDIE), które pomogą Ci dowiedzieć się, czy Twoje konta są ubezpieczone.

Dlaczego Twoje konto oszczędnościowe może być bezpieczniejsze niż konto czekowe?

Konta oszczędnościowe są ogólnie uważane za bezpieczniejsze niż rachunki czekowe ze względu na ryzyko oszustwa związanego z kartami debetowymi.

„Transakcje kartami debetowymi zwykle przechodzą przez konta czekowe, więc są bardziej narażone, zwłaszcza gdy Twoja karta debetowa zostanie skradziona lub przejęta” – mówi Jones.

Skimmer to urządzenie elektroniczne, które może przechwytywać numery kart z bankomatu lub czytnika kart płatniczych.

Niektórzy doradcy finansowi zalecają trzymanie w domu niewielkich ilości gotówki na wypadek sytuacji wyjątkowej, klęski żywiołowej lub surowej kwarantanny.

„Rozsądna kwota to jeden do dwóch tygodni kosztów utrzymania” – mówi Charles H. Thomas III, certyfikowany planista finansowy i założyciel Intrepid Eagle Finance w Karolinie Południowej.

Możesz zainwestować w ognioodporny sejf dla dodatkowej ochrony.