Nie da się ukryć, że budowa domu to największa inwestycja w życiu człowieka. Jednak tanie domy są coraz chętniej realizowane przez firmy budowlane. Jak to możliwe? Podstawą takiej możliwości jest znalezienie taniego projektu. Który projekt wybrać i jakie aspekty należy wziąć pod uwagę? Poniżej proponujemy najbardziej ekonomiczne rozwiązania, które umożliwią budowę domu do 300 tysięcy złotych.

Minimalizacja kosztów 

Tanie domy za 300 tysięcy złotych są możliwe, jednak wszystko zależy od wstępnego projektu domu. Wybranie odpowiedniego projektu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba zmieścić się w budżecie, a jednocześnie wybrać taki projekt domu, który spełni nasze potrzeby. Zanim zdecydujemy się na dany wariant zabudowy, powinniśmy zastanowić się nad tym: jaki metraż nas interesuje, jaką bryłę ma mieć nasz dom oraz z ilu kondygnacji ma się on składać. Wskazane aspekty to tylko „kropla w morzu”. Rozwiązań projektowych wpływających na końcową cenę domu, nad którymi powinniśmy się pochylić, jest niestety o wiele więcej. 

Tanie domy w cenie mieszkań w bloku

Z całą odpowiedzialnością odpowiadamy, że wybudowanie domu za 300 tysięcy złotych jest możliwe. Jednak, aby zmieścić się w takim budżecie, musimy znaleźć odpowiedni projekt domu pasujący do naszych potrzeb. Na portalach ogłoszeniowych ściśle związanych z rynkiem nieruchomości znajdziemy mnóstwo architektonicznych projektów mieszczących się w granicach 300 tysięcy złotych. Warto pamiętać, jednak, że projekty te dotyczą domów w stanie deweloperskim, a cena za projekt nie obejmuje ceny za działkę i wyposażenia całego domu. 

Co więcej, nawet znajdziemy projekty nawet poniżej omawianego budżetu. Nie da się ukryć, że takie tanie domy są bardzo często wykupywane. Stan deweloperski to przecież już gotowy dom z dachem, oknami oraz niezbędnymi instalacjami do codziennego funkcjonowania. Takie tanie domy w stanie deweloperskim oferują już wykończenie pomieszczeń obejmujące posadzki, otynkowane ściany, założone gniazdka elektryczne oraz parapety. 

By móc cieszyć się swoim nowym tanim domem pozostaje już wyłącznie urządzenie domu, co jest najprzyjemniejszą częścią budowania swoich „czterech kątów”. Wykończenie właściwe obejmuje m.in. malowanie sufitów i ścian, położenie podłóg, zakup mebli, armaturę sanitarną oraz sprzęt RTV i AGD.  Biorąc pod uwagę obecne ceny materiałów potrzebnych do wykończenia domu oraz sprzętów w swoim budżecie trzeba przewidzieć wydatek w graniach 80-120 tysięcy złotych. 

Jakie elementy domu są najbardziej kosztowne?

Nie da się ukryć, że tanie domy nie są zbyt wymyślne. Cechują się one prostymi bryłami w kształcie kwadratu lub prostokąta oraz często nie posiadają garażu czy piwnicy. Zwłaszcza te dwa elementy bardzo podnoszą koszty budowania taniego domu. Jednak, aby nie rezygnować z takich udogodnień, osoby budujące tani dom najczęściej stawiają wiatę na samochód osobowy oraz odrębne pomieszczenie gospodarcze. Takie rozwiązania pozwalają optymalizować koszty przy braku konieczności rezygnacji ze swoich potrzeb.