Czas na brzuszku, czyli dawanie dziecku czasu na zabawę na brzuchu, jest ważnym budulcem w rozwoju motoryki dużej (dużych mięśni) dziecka. Zwiększa siłę mięśni szyi i pleców, których dziecko będzie używać do turlania i raczkowania. Ponadto zdjęcie dziecka z tyłu głowy zmniejsza ryzyko pozycyjnej plagiocefalii lub „płaskiej głowy”.

Jeśli Twoje dziecko wydaje się „nienawidzić” czasu na brzuszku, pamiętaj, że nawet kilka sekund spędzanych na brzuszku w małych odstępach w ciągu dnia powoli zacznie zwiększać wytrzymałość i siłę pleców i szyi. Sekundy zamieniają się w minuty, gdy pojawiają się dalsze możliwości spędzania czasu na brzuszku. Nie poddawaj się!

Jeśli Twoje dziecko płacze po umieszczeniu go na podłodze na brzuchu – pozwolenie mu na to nie jest pożyteczne. Wypróbuj alternatywne pozycje:

  • Trzymaj dziecko w ramionach, na jego brzuchu, spacerując po domu.
  • Połóż się na plecach i spędzaj czas z dzieckiem przy klatce piersiowej.
  • Odbijaj dziecko na kolanach, gdy leży na brzuchu.
  • Kładź dziecko na brzuchu i podnoś je. Ruch jest rozpraszający, ale produktywny.
  • Pomóż dziecku ułożyć dłonie w wygodnej pozycji. Ramiona powinny być zgięte z rękoma na barkach w celu zabawy na brzuszku.

I użyj ulubionych zabawek, aby odwrócić uwagę dziecka podczas zabawy na brzuszku:

Podeprzyj tułów dziecka poduszką do karmienia, aby odsunąć twarz od podłogi.

Użyj lustra lub książki z obrazkami przedstawiającymi ludzkie twarze, aby przyciągnąć spojrzenie dziecka.

Użyj prostych grzechotek i zabawek lub obrazów o wysokim kontraście, aby złapać jego wzrok i zachęcić je do podniesienia głowy.

TY jesteś najlepszą zabawką – zejdź na brzuch, aby bawić się z dzieckiem!

Ciesz się krótkim, prostym i częstym spędzaniem czasu na brzuszku z dzieckiem, gdy jest obudzone i gotowe do zabawy. Kiedy jednak nadejdzie czas odpoczynku, pamiętaj, aby położyć je na plecach do snu.

Jeśli masz inne wskazówki dotyczące czasu na brzuszku, którymi chcesz się podzielić z innymi rodzicami, dodaj komentarz poniżej.