Krepa to metoda tkania lub obróbki tkanin, której efektem jest unikalna falująca, trójwymiarowa faktura. Ubrania i inne tekstylia wykonane z tkaniny krepowej są zazwyczaj delikatne i używane na uroczyste okazje.

Tradycyjnie w wielu kulturach zachodnich tkaniny krepowe były noszone przez kobiety w czasie żałoby, ale ta praktyka w dużej mierze wyszła z mody. Inne kultury na całym świecie włączają różne rodzaje tkanin krepa do swojej produkcji tekstylnej, a w niektórych przypadkach nadal używa się tradycyjnych tkanin krepowych, które były tkane w ten sam sposób przez tysiące lat.

Tkanina krepowa w historii

Tkanina krepowa nie ma wyraźnego punktu wyjścia w historii ludzkiej cywilizacji. Ponieważ koncepcja krepy jest tak prosta, wiele kultur przyjęło formy tej tkaniny na jednym etapie rozwoju lub innym. Na przykład, krepa jest nadal używana przez ortodoksyjne Greczynki podczas żałoby, a różne kultury subkontynentu indyjskiego włączają krepę do swoich tradycyjnych ubrań.

Na Zachodzie, krepa zyskała popularność poza strojem żałobnym w XIX wieku. Bardzo szybko firma o nazwie Courtaulds prawie całkowicie zdominowała rynek produkcji krepiny, a przez lata ta kultowa firma eksperymentowała z wieloma różnymi splotami i materiałami.

Gdzie produkuje się tkaniny krepowe?

Większość głównych producentów tekstyliów na całym świecie wytwarza jakąś formę tkaniny o splocie krepowym, co sprawia, że gdy chcemy dowiedzieć się, gdzie produkowana jest tkanina krepowa, bardziej efektywne jest sprawdzenie, gdzie powstają materiały bazowe.

Największy eksporter jedwabiu

Chiny są największym producentem jedwabiu pod względem objętości, ale produkcja jedwabiu odgrywa znacznie bardziej krytyczną rolę w kulturze indyjskiej niż w społeczeństwie swojego komunistycznego sąsiada z Azji Wschodniej. Ponieważ Chiny są największym producentem tekstyliów w ogóle, ma sens, że ten kraj produkuje najwięcej jedwabiu. Jednak wielu indyjskich producentów jedwabiu nadal wytwarza go w sposób, w jaki robili to od niezliczonych pokoleń, a chińscy właściciele fabryk są o wiele bardziej skłonni do produkowania jedwabiu w warunkach poniżej normy.

Największy eksporter wełny

Chociaż Chiny chciałyby być prawdopodobnie największym na świecie eksporterem wełny, tytuł ten przypada ich sąsiadowi z Oceanu Indyjskiego, Australii. Ta była brytyjska kolonia karna ma znacznie więcej owiec niż ludzi, ale stosunek liczby owiec do liczby ludzi jest niczym w porównaniu z Nową Zelandią, której mieszkańcy byliby całkowicie bezsilni w obliczu powstania owiec.